Celem szkoły poza prowadzeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych jest stworzenie wspólnie z personelem medycznym jak najkorzystniejszych warunków leczenia.W trakcie leczenia szpitalnego uczniowie objęci są edukacją i opieką pedagogiczno-terapeutyczną w wymiarze i zakresie dostosowanym do ich możliwości wysiłkowych i stanu psychofizycznego.
Szkoła Podstawowa Specjalna nr 38 dla Dzieci Przewlekle Chorych w Kielcach istnieje od 1 IX 1999 roku. Jako samodzielna placówka edukacyjna funkcjonował już od 1 IX 1987 roku pod nazwą Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Przewlekle Chorych.
Zajęcia edukacyjne w SP nr 38 w Kielcach rozpoczynają się o godzinie 9.00 i trwają do 17.00. Treści, metody i organizacja nauczania dostosowane są do możliwości psychofizycznych uczniów. Specjalne, zindywidualizowane formy pracy umożliwiają chorym dzieciom kontynuację nauki szkolnej oraz wyrównywanie zaległości spowodowanych chorobą. Postępy w nauce mają swoje odzwierciedlanie w ocenach cząstkowych, które są wysyłane w formie zaświadczeń do szkół macierzystych.
Podczas zajęć pozalekcyjnych – wychowawczych uczniowie naszej szkoły, wykorzystując umiejętności manualne mają możliwość przekształcić wewnętrzną energię w ciekawe prace. Dzieci nie tylko kształtują umiejętności wyrażania się za pomocą środków plastycznych i rozwijają swoje zainteresowania, ale też doskonalą koncentrację, uwagę i umiejętność pracy w grupie. Uczą się tolerancji i poszanowania innych.
BIBLIOTEKA
Księgozbiór naszej szkoły jest niezwykle bogaty. Posiadamy szeroką ofertę z zakresu literatury pięknej dla dzieci. Są to baśnie, legendy, opowiadania, powieści przygodowe, podróżnicze, obyczajowe, fantastyczne i historyczne. Większość naszych zbiorów stanowią lektury szkolne, podręczniki oraz poradniki metodyczne dla nauczycieli.
Na zajęciach pozalekcyjnych oraz lekcjach bibliotecznych w naszej szkole wykorzystujemy terapeutyczne wartości literatury. Biblioterapia jest bowiem doskonałą formą łagodzenia i likwidowania takich stanów psychicznych jak: lęk, osamotnienie, apatia, agresja. Czytanie w szczególności naszym uczniom, dzieciom przebywającym w szpitalu jest procesem ogromnie istotnym w ich rozwoju emocjonalnym i wychowawczym.
Prawidłowo przebiegający proces biblioterapii ma na celu wykrywanie i diagnozowanie oraz stymulowanie potrzeb i uzdolnień dzieci chorych, ale i takich, które nie mogą poradzić sobie z różnymi sytuacjami i problemami życiowymi. Organizując zajęcia zawsze bierzemy pod uwagę stan psychiczny dziecka, jego możliwości percepcyjne i zainteresowania.